Сайт создан на конструкторе asia.kz.   Создайте и Вы себе сайт бесплатно!

Адрес: 090606 Западно-Казахстанская область, Зеленовский район, пос. Кушум, ул. Школьная,1. 

Телефоны:         8 7113 092 7618 7113 092 761

 
 

Назмутдинова Н.В.

 

 

                                          Көшім ЖОББМ-балабақшасы

 

 

 

Бекітемін: ___________/В. С. Леонтьева/

 

 

 

«Қазақтың ұлттық тағамдары»

 

 

 

                                         ашық сабақ

 

 

Өткізген : технология пәнінен мұғалімі

            Назмутдинова Н.В

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 2015-2016 оқу жылы

Күні:21.01.16

Сынып: 10 «А»

 

Сабақтың тақырыбы:Қазақтың ұлттық тағамдары

Сабақтың мақсаты: Жаңа  сабақты  меңгерту.

Біліктілік: Оқушылардың елтану туралы  білімдерін кеңейту, алған білімін тексеру, өз ойларын тиянақты жеткізе білуге дағдыландыру. 

Дамытушылық.. Қазақтың асыл мұрасына жататын ұлттық тағамдармен терендете таныстыру.

Тәрбиелік. Қазақ ұлттының тұрмыстық мәдениетінің ізгілікті рухын сезіндіру.

 Сабақтың түрі: дәстүрлі емес. «Дөңгелек үстел сабағы» ( Театрланған сабақ).

Сабақтың типі: аралас.

Көрнекілігі: ұлттық ыдыстар, тағамдар, суреттер, плакат.

 Сабақтын әдістері: сұрақ- жауап, жатқа айту, әңгімелеу, заттардың көмегіне сүйену.

 Сабақтың барысы: дөңгелек үстел үстінде ұлттық тағамдар. Дөңгелекүстелбасынаоқушыларжиналады. Дастарханғаұлттықтағамдарқойылған.

Мұғалім: /дастарханныңиесі/

-Бізбүгінқазақтыңұллтықдастарханынақонаққакеліптұрмыз. Қазақтыңкиеліақдастарханыбіздіңалдымызғажайылып, тағамдарын  сыйлаптұр. Бірақбұлдастарханғаотыруүшінбізжұмбақшешуімізкерек.

/Тақтадаәшекейленіпжазылыптұрады./

 «Дәмді- дәмдітағамдардыжинайды,

Қонақтардыкөңілденесыйлайды».

                                                            /Дастахан/.

«Дос үйіне түстің бе,

Түгел соның үстінде».

                                                            /Дастахан/.

Мұғалім: -Ал, енді, өздеріңжұмбақбілесіндерме?

Оқушылар: /Қонақтар/.

«Астытас, үстітас,

Ортасындапіскен ас »

                                                             /Табанан/.

«Арқасындаазығы,

Бауырындақазығы».

                                                               /Үстел/.

«Онсызастыңдәміжоқ,

Ассызоныңмәніжоқ».

                                                                 /Тұз/.

«Бірсусын бар жұртымда,

Ішсеңуызұртымда.

Бәрісоданшығады

Ірімшік, май, құртың да».

 

                                                                      /Сүт/.

 «Бірүйім бар ақтас,

Есігінешкімашпас».

                                                                  /Жұмыртқа/.

«Бірдарияқайнайдыекекөбік,

Ішіндежайын да журмихнататып, тартып,

Өткелі бар дарияныңаралыжоқ,

Келемебілсежайыноғанқайтып».

/Қазандаасқанет/.

«Сарыағаштансарайым,

Ішінежаққанқалайым,

От пенен су біржерде,

Табылыптұрәрдайым».

/самаурын/.

Дастарханныңиесі: - Рахмет, жұмбақтарөтеұнады. Дастархан, ұлттықтағамдартуралыжұмбақкөпбіледіекенсіздер. Ендідастарханныңбасынаотырады.

Оқушыларжайланыпдастарханныңбасынаотырады.

Дастарханиесі: - Осы киелідастарханныңүстіндеқандайтағамдар бар?

Қонақтар: - Бауырсақ, табанан, құрт, ірімшік, шұжық, қазы, айран, алма, шай, қант, сары май.

Дастарханныңиесі: -Осы дастарханғабарлықтағамдарсыйыпкетуімүмкінемес. Сондықтанқазақхалқындатағықандайтағамдар бар?

Қонақтар: - Бесбармақ, сорпа, куырдақ, қуыйрық, бауыр, жал-жая, тоқаш, қоспа, шұбат, қаймақ, қатық, палау, самса, кеспе, балқаймақ, шелпек.  

Дастарханиесі:- Өтежақсы! Қазақхалқыдастарханбайлығынаөтеүлкенмәнберген. Негізгі асы – сүт пен ет. Қазақтартағамтүрлерінақ/сүттағамдары/, қызыл/ ет/ және /көкөніс, жеміс/ депүшкебөлген.

       Еттісуғапісіріп те, буғапісіріп те, майғақуырып та, кесектеп те, отқақақтап та әзірлеген. Оларқазы, қарта, шұжық, жал, жая, т.б. еттағамдары.

        Сүттенқұрт, ірімшік, қымыз, шұбат, айран, май, қаймақ, қатық, ежегейсияқтыішетін, жейтінәртүрлітағамәзірлеген.

        Қазақхалқытабиғатбайлығыменертеденақжақын, олбайлықтытиімдіпайдаланабілген. Еттағамдарыныңтұздығы мен сорпасындәмдендіруүшінтүрліөсімдіктүрлерінпайдаланған: пияз, сарымсақ, атқұлақ,/ қымыздық/, шалқан, қызан,/ жаужұмыр/, т.б.

Ал енді осы атыаталғантағамдардыңішінде, қайтағамеңқасиетті, киелідепаталатынтағам?

Қонақтар: - наннаністелгентағамдар/ табанан, бауырсақ, тоқаш, т.б./

      Қазақхалқыныңбастыасыөнан, нансызөміржоқ, сондықтандастарханғаалдыменнанқойылады.

Мұғалім: нантуралықандайтиымсөздербілесіндер?

Оқушылар: Нандышашуға, жергетастауға, басуға, рәсуаетугеболмайды.

Мұғалім: -Неге нандыкиелідепатайды?

Оқушылар:- Жердежатқаннанболсаалып, адамбаспайтынжергеқою  керек.

Таңертеннанауызтимейүйденшықпаукерек.

Мұғалім: - ендінантуралыөлеңтындайық.

Оқушы: - Нан-ардақтыадал ас

Кәрі,жасоданаттамас.

Ақдастарханүстінде,

Қолжумай оны ұстамас.

Нандайжоққойасылдәм,

Жепүйренгенжасыңнан.

Дастарханнаннанкетсе,

Береке кетерасыңнан.

Ей, балалар, балалар,

Болмандар, сірә, нанға тар.

Өмірдің алтын арқауы-

Нан қиқымыншашпандар,

Теріпалып, қастерлеп.

Торғайларғатастандар.

 /Ө. Тұрманжанов/.

Дастарханиесі: нан, басқатағамдартуралымақал-мәтел, жаңылтпаштарайтайық.

Қонақтар:

1. Нан болса – ойнапкүлеміз,

 Нан болса – еркінжүреміз.

2. Нан –қасиет,

Нан береке, 

Нан-мереке.

3.Ас біткенніңанасы,

Қасиеттінан – осы.

4.Тұз  - мұнадй,

Мүз – тұндай.

5. Сорпаіштік,

Сорпаыстық, 

Сондықтанқорқаіштік.

 6.Жылқының еті – төсексалыпжатқанша,

Сиырдыңеті- таңсарғайыпатқанша,

Қойдыңеті – келесікүнбатқаншадегенекен.

7.Ет тәп-тәтті–ақ,

Тәп-тәтті–ақ,

Тәп-тәттіеттен

Дәмкеліп тат.

8.Қазы, қарта, жал, жая,

Сүрет, шұжық, балдай-ә?

Қақтыратынтандайды,

Қуырдағықандай-ды!

Дастарханиесі:

-Рахмет! Ал енді, тағамдардытүр-түріментоптастырайық.

1.Сүт  тағамдары

 2. Ет  тағамдары

3. Ұн  тағамдары

Дастарханиесі: -Ал, қазір  дастарханда  тұрған  тағамдардың  дәмін  татыңыздар.

Дастарханиесі:- Кім  қандай  тағамның  дәмін  татты?

Қонақтар: - қай  тағамның  дәмі  қандай ,неден  істелгенін  айпайсыздарма?

Мұғалім:  оқушылар ,кәні  қымыз  сақтайтын  ыдыс  қалай  аталады, ол  қалай  жасалады,соны  қонақтарға  айтып  берейік.

1-оқушы:  қымыз  ыдысы  туралы  айтады.

2-оқушы  қымыз  туралы  әңгімелеп  береді.

Мұғалім: -қазақтыңұлттық  тағамдарынан  ішіп  жегенде  қандай  әсер  аламыз.?

Оқушылар: - қазақтыңұлттық  тағамдарын  ішіп  жегің  келебереді.Тоймайсың.Өте  дәмді,аузыңнан  керемет  тәтті  дәм  кетпейді.Сондықтан  қазақ  халқына  риза  боласың.Қазақ  халқын  мақтаныш  етіп  алғыс  айтқың  келеді. 

Қорытынды. Оқушыларүлестірмелерін  тапсырады,бағаланады.

 Сабақтың  тақырыбы: Газет    материалдарыменжұмыс

Сабақтың  мақсаты: Өткен  материалдарды  қайталай  отырып, жаңа  тақырыпты  меңгерту.

n  Білімділік: газеттенмамандық  терминдеріне  саймәтіндерді       

                          таңдап ,аудару,сұрақжауап беру жұмыстарын  

                               меңгерту.

nДамытушылық: оқушылардың  ой-өрістерін, білімдерін    

                          дамытуға  көңіл  бөлу.

nТәрбиелік: Оқушылардымемлекеттік  тілгеқұрметпен  

                         қарауға  тәрбиелеу.

 Сабақтың  типі: аралас

Сабақтың   көрнекілігі:  Слайд, үлестірме  кәртішкесі, газет  

                             материалдары.  

 Сабақтың  барысы:  І. Ұйымдастыру  кезеңі.

                              Амандасу, түгендеу.

                              Кезекшімен  сұхбат.

 ІІ.Үй  тапсырмасы: 

2-ші   кластер  бойынша   Менің  мамандығым - тақырыбын  әңгімелеу.

 І І І-шіӨткен  материалдарды  бекіту 

1. Салыстыру  жұмысын  жүргізу.

 3.2Білім  тексеру  тест  беру.

1- нұсқау  

2-нұсқау.

ІҮ- ЖАҢА  ТАҚЫРЫП  Кластер  бойынша  әңгімелеу.

4.2 Мәліметтер  беру. –дәптерлеріне   жазғызу

4.3 Газет  материалымен  жұмыс .  Мәтін- оқу,  аудару.

4.3 Проблеммалық  сұрақтарға  жауап  алу.

4.4 Екі  сөйлемге  морфологиялық  талдау  жасату.

Ү.  БЕКІТУ: Қандай  газет  материалдары  дегенсұраққа  жауап.

Үйгетапсырма: Жарнама  жазу. 1-мақала  оқып  келу.

 

 
Объявление от Asia.kz:
Картриджи, тонер, принтеры, расходные материалы

Картриджи, тонер, принтеры, расходные материалы по низким ценам

 
 
Ақпарат

 «Көшім ЖОББМ-балабақша» КММ-нің

Бәйтерек аудандық білім бөлімінен

берілген планшеттерді

оқушыларға бөлу жөніндегі

комиссия отырысының

 

 

Күні: 12.10.2020

 

Хаттамасы

 

Күн тәртібінде: Көшім ЖОББМ-балабақшасының  Бәйтерек аудандық білім бөлімінен берілген планшеттерді мектептің әлеуметтік қорғалмаған отбасыларының оқушыларына  бөліп беру.

 

Тыңдалды:

 

1. Әлеуметтік педагог Умирова А.М.: Сәлеметсіздер ме, құрметті комиссия мүшелері. Бүгінгі жиналып отырған мәселе қашықтықтықтан оқытуға байланысты Бәйтерек аудандық білім бөлімінен берілген 5 планшеттерді мектебіміздің әлеуметтік қорғалмаған отбасы балаларына үлестіріп беру. Қазіргі таңда 5  отбасының 5 оқушысы осы жанатқа жатады. Бұл тізім алдарыңызда көрстілген. Осы оқушылардың ішінен саралап, қажеттіліктерін ескеріп, отбасы жағдайына қарап 5 оқушыға планшеттерді бөліп беруіміз қажет.

2. Есенғалиева Н.Т. тәрбие ісі жөніндегі оқу ісінің меңгерушісі: Мына тізімде ең алдымен көпбалалы оқушыларды қарастыру керек деп ойлаймын. Мысалы, Берік Дильназ, Нұрғали Аружамал осы оқушыларды ұсынғым келеді. Мен  көпбалалы отбасынан шыққан оқушыларды ұсынар едім.

3. Пухова С.Г., кәсіподақ төрағасы: Иә, менде қосыламын. Сонымен қатар, аз қамтылған отбасы балалары Майский Владимир мен Мәлік Аманды бұл тізімге қосар едім. Себебі бұл оқушылардың екі ата-анасы да жұмыс істемейді. Осы аталған оқушыларға да берілсе деп ұсынамын.

4. Сапарова А., ата-аналар комитетінің төрағасы: Осы тізімге 8-сынып оқушысы Ермуханбетов Адильханды да қоссақ дегім келеді. Жалғыз басты ана, бір ұл бала мен бір қызы бар. Көшім амбулаториясыңда жұмыс істейді.

5. Әлеуметтік педагог Умирова А. М.: Аталған оқушылардың әлеуметтік жағдайына толықтай сипаттама беріп өтетін болсам:

 

Оқушылардың аты-жөні

Сыныбы

Ата-анасының аты

Санаты

1

Берік Дильназ Қобландықызы

Медеуова Айгуль Калеловна

көп балалы отбасы

2

Нұрғали Аружамал Арыстанбекқызы

Сакипова Алия

көп балалы отбасы

3

Майский Владимир Александрович

Майская Татьяна

аз қамтылған отбасы

4

Мәлік Аман Ержанұлы

Давлетова Шолпан

аз қамтылған отбасы

5

Ермуханбетов Адильхан Сертанович

Билялова Алмагуль

аз қамтылған отбасы

 

 

Шешім:

  1. Мектеміздің әлеуметтік қорғалмаған отбасынан шыққан 5 отбасына планшеттер берілсін. Олар: Берік Дильназ, Нұрғали Аружамал, Майский Владимир, Мәлік Аман, және Ермуханбетов Адильхан.
  2. Ата-аналармен келісім-шарт пен акт жасап, оқушыларға беру керек.

 

 

 

 Комиссия төрағасы:                             Есенғалиева Н.Т.

Комиссия мүшелері:                             Пухова С. Г.

                                                                Сапарова А.

                      Хатшы:                             Умирова А. М.

 
Реклама:
Конструктор сайтов Asia.kz
Конструктор сайтов Asia.kz
 
Реклама от Asia.kz:
Создайте себе сайт-визитку бесплатно!  

Конструктор сайтов и интернет - магазинов в казахстане
 

asia.kz/create/shop/  
 
 
 
 
 
Пожаловаться на сайт